The Pentium 4 Prescott processor, released in 2004, had a clock rate of 3.6 GHz and voltage of 1.25 V. Assume that, on average, it consumed 10 W of static power and 90 W of dynamic power. The Core i5 Ivy Bridge, released in 2012, had a clock rate of 3.4 GHz and voltage of 0.9 V. Assume that, on average, it consumed 30 W of static power and 40 W of dynamic power. 1. For each processor find the average capacitive loads. 2. Find the percentage of the total dissipated power comprised by static power and the ratio of static power to dynamic power for each technology. 3. If the total dissipated power is to be reduced by 10%, how much should the voltage be reduced to maintain the same leakage current? Note: power is defined as the product of voltage and current.

Respuesta :

Answer:

1. Capacitive load for pentium 4 prescott processor = 32 nF. Capacitive load for core i5 ivy processor = 29.05 nF

2. Percentage of total dissipated power comprised by static power for Pentium 4 Prescott processor = 10 %. The ratio of static power to dynamic power = 0.11

Percentage of total dissipated power comprised by static power for Core i5 Ivy Bridge processor = 42.86 %. The ratio of static power to dynamic power = 0.75

3. Reduction in voltage for Pentium 4 Prescott processor = 5.9 % reduction

Reduction in voltage for Core i5 Ivy Bridge processor = 9.8 % reduction

Explanation:

1. We know that dynamic power, P ≈ 1/2 CV²f where C is the capacitive load of the transistor, v its voltage and f the frequency.

So C ≈ 2P/V²f

For the Pentium 4 Prescott processor, V₁ = 1.25 V, f₁ = 3.6 GHz and P₁ = 90 W. Let C₁ be its capacitive load. So, C₁ ≈ 2P/V²f = 2 × 90 W/ (1.25 V)² × 3.6 × 10⁹ Hz = 3.2 × 10⁻⁸ F = 32 × 10⁻⁹ F = 32 nF

For the Core i% Ivy Bridge processor, V = 0.9 V, f = 3.4 GHz and P = 40 W. Let C₂ be its capacitive load. So, C₂ ≈ 2P/V²f = 2 × 40 W/ (0.9 V)² × 3.4 × 10⁹ Hz = 2.905 × 10⁻⁸ F = 29.05 × 10⁻⁹ F = 29.05 nF

2. Total power = static power + dynamic power.

For the Pentium 4 Prescott processor, static power = 10 W and dynamic power = 90 W. So, total power, P = 10 W + 90 W = 100 W.

The percentage of this total power that is static power = static power/total power × 100 = 10/100 × 100 = 10 %

The ratio of static power to dynamic power = static power/ dynamic power = 10/90 = 0.11

For the Core i5 Ivy Bridge processor, static power = 30 W and dynamic power = 40 W. So, total power, P = 30 W + 40 W = 70 W.

The percentage of this total power that is static power = static power/total power × 100 = 30/70 × 100 = 42.86 %

The ratio of static power to dynamic power = static power/ dynamic power = 30/40 = 0.75

3. We know Total power = static power + dynamic power. And that leakage current is due to static power. Since P = IV , I (leakage current) = P/ V

Since the total dissipated power is reduced by 10%, P₂ = (1 - 0.1)P₁ = 0.9P₁ where P₁ is the total power dissipated before the 10% reduction and P₂ is the new power dissipated after the 10% reduction in total dissipated power.

Let new total dissipated power, P₂ = new static power I₂V₂ + new dynamic power 1/2C₂V₂²f₂  = 0.9P₁.

For the Pentium 4 Prescott processor, P₂ = I₂V₂ + 1/2C₂V₂²f₂ = 0.9P₁. Since I₂(leakage current) = static power/voltage = 10 W/1.25 V = 8 A (since the leakage current is constant), we have

8 A × V₂ + 1/2 × 32 × 10⁻⁹ F × V₂² × 3.6 × 10⁹ Hz = 0.9 × 100

8V₂ + 57.6V₂² = 90. This leads to the quadratic equation

57.6V₂² + 8V₂ - 90 = 0. By the quadratic formula,

V₂ = [tex]\frac{-8 +/- \sqrt{8^{2} -4X57.6 X -90} }{2X57.6} = \frac{-8 +/- \sqrt{64 + 20736} }{115.2} = \frac{-8 +/- \sqrt{20800} }{115.2}\\=\frac{-8 +/- 144.222}{115.2}\\[/tex]

V₂ = 1.18 V or - 1.32 V .

Choosing the positive answer, the new voltage is 1.18 V. The percentage reduction is (new voltage - old voltage)/new voltage × 100 % = (1.18 - 1.25)/1.18 × 100 % = -0.07/1.18 × 100 % = -5.9 % . Which is a 5.9 % reduction from 1.25 V

For the Core i5 Ivy Bridge processor, P₂ = I₂V₂ + 1/2C₂V₂²f₂ = 0.9P₁. Since I₂(leakage current) = static power/voltage = 30 W/0.9 V = 33.33 A (since the leakage current is constant), we have

33.33 A × V₂ + 1/2 × 29.05 × 10⁻⁹ F × V₂² × 3.4 × 10⁹ Hz = 0.9 × 70

33.33V₂ + 49.385V₂² = 63. This leads to the quadratic equation

49.385V₂² + 33.33V₂ - 63 = 0. By the quadratic formula,

V₂ = [tex]\frac{-49.385 +/- \sqrt{49.385^{2} -4X33.33 X -63} }{2X33.33} = \frac{-49.385 +/- \sqrt{2438.8782 + 8399.916} }{66.66} = \frac{-49.385 +/- \sqrt{10838.794} }{66.66}\\=\frac{-49.385 +/- 104.110}{66.66}\\[/tex]

V₂ = 0.82 V or - 2.30 V .

Choosing the positive answer, the new voltage is 0.82 V. The percentage reduction is (new voltage - old voltage)/new voltage × 100 % = (0.82 - 0.9)/0.82 × 100 % = -0.08/0.82 × 100 % = -9.8 % . Which is a 9.8 % reduction from 0.9 V

  • When the Capacitive of load for Pentium 4 Prescott processor = 32 nF. then Capacitive load for core i5 ivy processor = 29.05 nF
  • After that Percentage of total dissipated power is comprised by static that the power for Pentium 4 Prescott processor = 10 %.  when The ratio of static power to dynamic power that is = 0.11
  • Now the Percentage of total dissipated power is comprised of static power for that Core thus i5 Ivy Bridge processor = 42.86 %. The ratio of static power to dynamic power will be = 0.75
  • Then after that the Reduction in voltage for Pentium 4 Prescott processor = 5.9 % reduction
  • So that Reduction in a voltage for that Core i5 Ivy Bridge processor = 9.8 % reduction
  •  When the dynamic power is, P ≈ 1/2 CV²f where as the C is capacitive load of the transistor that is, v its voltage, and f the frequency.

                                      After that  So C ≈ 2P/V²f

  • After that For the Pentium 4 Prescott processor, V₁ = 1.25 V, f₁ = 3.6 GHz and P₁ = 90 W. then take C₁ be its capacitive load. So, C₁ ≈ 2P/V²f = 2 × 90 W/ (1.25 V)² × 3.6 × 10⁹ Hz = 3.2 × 10⁻⁸ F = 32 × 10⁻⁹ F = 32 nF

So that is For the Core i% Ivy Bridge processor, V = 0.9 V, f = 3.4 GHz and also P = 40 W. Let C₂ the capacitive load. So, C₂ ≈ 2P/V²f = 2 × 40 W/ (0.9 V)² × 3.4 × 10⁹ Hz = 2.905 × 10⁻⁸ F = 29.05 × 10⁻⁹ F = 29.05 nF

The next step will be Total power that is = static power + dynamic power.

  • When the Pentium 4 Prescott processor, static power that is = 10 W and dynamic power will be = 90 W. So, total power, P = 10 W + 90 W = 100 W.
  • According to this total power that is static power will be= static power/total power × 100 = 10/100 × 100 = 10 %
  • The ratio of static power to dynamic power will be = static power/ dynamic power = 10/90 = 0.11
  • For the next that Core i5 Ivy Bridge processor, static power = 30 W and dynamic power = 40 W. So, total power, P = 30 W + 40 W = 70 W.
  • When The % of this total power that is static power = static power/total power × 100 = 30/70 × 100 = 42.86 %
  • The ratio of static power to dynamic power will be = static power/ dynamic power = 30/40 = 0.75
  • When We know that Total power will be = static power + dynamic power. Since that P = IV , I (leakage current) = P/ V
  • After that the total dissipated power is reduced by 10%, P₂ = (1 - 0.1)P₁ = 0.9P₁ where as P₁ is the total power dissipated before that the 10% reduction and that P₂ is the new power dissipated after the 10% reduction in total dissipated power.
  • Let be new the total dissipated power, P₂ = new static power I₂V₂ + new dynamic power 1/2C₂V₂²f₂ = 0.9P₁.
  • For the Pentium 4 Prescott processor, P₂ = I₂V₂ + 1/2C₂V₂²f₂ = 0.9P₁. After that I₂(leakage current) = static power/voltage is = 10 W/1.25 V = 8 A (since the leakage current is constant), now have

8 A × V₂ + 1/2 × 32 × 10⁻⁹ F × V₂² × 3.6 × 10⁹ Hz = 0.9 × 100

8V₂ + 57.6V₂² = 90. This leads to the quadratic equation  

57.6V₂² + 8V₂ - 90 = 0. By the quadratic formula, V₂ =  

V₂ = 1.18 V that is - 1.32 V .

  • When the new voltage is 1.18 V. The percentage will be reduction is (new voltage - old voltage)/new voltage × 100 % = (1.18 - 1.25)/1.18 × 100 % = -0.07/1.18 × 100 % = -5.9 % . Which is a 5.9 % reduction from 1.25 V
  • For the Core i5 Ivy Bridge processor, P₂ = I₂V₂ + 1/2C₂V₂²f₂ = 0.9P₁ I₂(leakage current) = static power/voltage = 30 W/0.9 V = 33.33 A (since the leakage current is constant), we have  

33.33 A × V₂ + 1/2 × 29.05 × 10⁻⁹ F × V₂² × 3.4 × 10⁹ Hz = 0.9 × 70

33.33V₂ + 49.385V₂² = 63. This leads to the quadratic equation

49.385V₂² + 33.33V₂ - 63 = 0. By the quadratic formula, V₂ =

V₂ = 0.82 V that is - 2.30 V .

  • The new voltage is 0.82 V. The % reduction is (new voltage - old voltage)/new voltage × 100 % = (0.82 - 0.9)/0.82 × 100 % = -0.08/0.82 × 100 % = -9.8 % . Which is a 9.8 % reduction from 0.9 V

Learn more about:

https://brainly.com/question/5326427

Q&A Education