Answer:
The variable cost (related to the production volume) will be 5,865 in total per week (220 units)
or 26.66 per unit
Explanation:
220 units x 30 dollar total unit cost = 6,600
the total cost is compose of both, variable and fixed cost so we have to subtract the fixed cost to arrive to the variable cost.
total cost = fixed + varible
total - fixed = variable
6,600 - 735 = 5,865
The variable cost are 5,865 in total
while: 5,865 / 220 = 26,66 per unit