suzzybag19 suzzybag19 05-02-2020 Mathematics contestada 1. What is the unit price of shampoo if a 15-ounce bottle costs $2.79? A. about $0.19 per ounce B. about $0.29 per ounce C. about $1.90 per ounce D. about $5.38 per ounce