kcducoingnn24 kcducoingnn24 05-02-2020 Mathematics contestada Omar buys candy that costs $8 per pound. He will spend at least $40 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?Use p for the number of pounds Omar will buy.Write your answer as an inequality solved for p. HELP ASAP