Dreamland Company produces pillows. Each pillow has a variable cost of $8 and fixed costs are $78,000 per month. Each pillow sells for $17. If the company produces and sells 65,000 pillows in February, at this level of activity, total costs per unit are:

Respuesta :

Answer:

$9.20

Explanation:

Total cost per unit = Fixed cost per unit + average variable cost

Average fixed cost = $78,000 / 65,000 = $1.2

Total cost per unit = $1.2 + $8 = $9.20

I hope my answer helps you

Q&A Education