You go shopping and buy 3 new shirts and 2 pairs of pants for $29.75. Your friend buys 4 shirts and 3 pairs of pants for 42.00. How much did one shirt cost?

Respuesta :

Answer:

  $5.25

Step-by-step explanation:

The two purchases can be described by the equations ...

  3s +2p = 29.75

  4s +3p = 42.00

If you multiply the first equation by 3 and subtract 2 times the second equation, the cost of a shirt pops out.

  3(3s +2p) -2(4s +3p) = 3(29.75) -2(42.00)

  9s +6p -8s -6p = 89.25 -84.00 . . . . . . . eliminate parentheses

  s = 5.25 . . . . . . . . . . collect terms

One shirt costs $5.25.

Q&A Education