A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. what is the unit price of each item she brought

Respuesta :

Answer:

a) UNIT PRICE of  potatoes is $0.56

b) UNIT PRICE of  broccoli  is $3.1

c) UNIT PRICE of  broccoli  is $0.98

Step-by-step explanation:

UNIT PRICE is defined as the price of 1 unit.

[tex]\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}[/tex]

Now, here in the given question:

1.  Cost of  4.5 pounds of potatoes is  $2.52

So, the unit price of potatoes  [tex]= \frac{\textrm{2.52}}{\textrm{4.5}} = 0.56[/tex]

⇒ 1 pound of potatoes cost $0.56

Hence,UNIT PRICE of  potatoes is $0.56

2  Cost of  2.5 pounds of broccoli is $7.75.

So, the cost of 1 pound of broccoli  [tex]= \frac{\textrm{7.75}}{\textrm{2.5}} = 3.1[/tex]

⇒  1 pound of  broccoli cost $3.1

Hence,UNIT PRICE of  broccoli  is $3.1

3.  Cost of 2.5 pounds of pears is $2.45.

So, the cost of 1 pound of pears  [tex]= \frac{\textrm{2.45}}{\textrm{2.5}} = 0.98[/tex]

1 pound of pears cost $0.98

Hence,UNIT PRICE of  broccoli  is $0.98

Answer:

Potatoes - $0.56/pound.

Broccoli - $3.1/pound.

Pears - $0.98/pound.

Step-by-step explanation:

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes.

So, the unit price of potatoes is [tex]\frac{2.52}{4.5} = 0.56[/tex] dollars per pound.

A shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli.

So, the unit price of broccoli is [tex]\frac{7.75}{2.5} = 3.1[/tex] dollars per pound.

A shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears.

So, the unit price of pears is [tex]\frac{2.45}{2.5} = 0.98[/tex] dollars per pound. (Answer)

Q&A Education