Respuesta :

Answer:

The cost of one lime is $0.65

Step-by-step explanation:

Let

x ---> the cost of one lemon

y ---> the cost of one lime

we know that

Mickey

[tex]5x+3y=3.70[/tex] ----> equation A

Minnie

[tex]15x+4y=7.85[/tex] ---> equation B

Solve the system by elimination

Multiply by -3 both sides equation A

[tex]-3(5x+3y)=-3(3.70)[/tex]

[tex]-15x-9y=-11.10[/tex] ----> equation C

Adds equation C and equation B

[tex]-15x-9y=-11.10\\15x+4y=7.85\\--------\\-9y+4y=-11.10+7.85\\-5y=-3.25\\y=0.65[/tex]

therefore

The cost of one lime is $0.65

Q&A Education