Nola purchased 2.5 pounds of cheese for $10.50. Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60. The cost of cheese varies directly with the number of pounds purchased. How much does one pound of cheese cost?

Respuesta :

Answer:

One pound of cheese cost $4.2 to both of them no matter how much cheese is bought.

Step-by-step explanation:

Here, in the given problem:

The total amount of cheese purchased by Nola = 2.5 pounds

The cost of the cheese = $10.50

⇒ 2.5 pounds of cheese  = $10.50

So, 1 pound of cheese  = [tex]= \frac{\textrm{Total amount paid }}{\textrm{Pounds of cheese purchased}}  = \frac{10.5}{2.5}  = 4.2[/tex]

So,  1 pound of cheese costs $4.2 to Nola.

The total amount of cheese purchased by her mother  = 3 pounds

The cost of the cheese = $12.60

⇒ 3 pounds of cheese  = $12.60

So, 1 pound of cheese  = [tex]= \frac{\textrm{Total amount paid }}{\textrm{Pounds of cheese purchased}}  = \frac{12.60}{3}  = 4.2[/tex]

So,  1 pound of cheese costs $4.2 to Her mom.

Hence, one pound of cheese cost $4.2 to both of them no matter how much cheese is bought.

Q&A Education