Respuesta :
Answer:
pH = 3.97
Explanation:
Here we have to determine the pH of a buffer solution. The Henderson-Hasselbalch give us the pH through the equation:
pH = pKa + log ((A⁻) / (HA))
where pKa is the -log Ka,
(A⁻) is the concentration of the conjugate base of the weak acid
(HA) is the concentration of the weak acid
By adding the strong acid HCl to the buffer, some of the conjugate base of the weak acid will be consumed and some of the weak acid will produced through the chemical equation:
HCl + LiC7H5O2 ⇒ HC7H5O2 + LiCl
Therefore we need to account for this reaction to answer the question:
Vol HCl = 100 mL = 0.100 L
mol HCl reacted = 0.100 L x 1.00 mol/L = 0.100 mol
mol LiC7H5O2 originally present = 0.250 mol/L x 1.00 L = 0.250 mol
mol LiC7H5O2 after reaction with HCl = 0.250 -0.100 M = 0.250 mol
mol HC7H5O2 originally present = 0.150 mol/L x 1.00 L = 0.150 mol
mol HC7H5O2 produced in reaction = 0.100 mol
mol HC7H5O2 present after reaction = 0.150 mol + 0.100 mol = 0.250 mol
Now we are in position to calculate the pH by plugging our values into the equation:
pH = pKa + log ((A⁻) / (HA)) = 4.20 + log (0.15/0.25) = 4.20 + log 0.60
= 3.97
Note: We do need to calculate concentration since the volume is 1 L and do not affect the ratio (A⁻) / (HA) and cancel out.
The PH of the Solution is; PH = 3.96
What is the PH of the Solution?
Let us call the benzoic acid C₆H₅COOH to be HA
It's manner of dissociation is;
HA ⇄ H⁺ (aq) + A⁻ (aq) ------(eq 1)
The lithium salt LiC₇H₅O₂ provides a large reserve of the co - base
A⁻ by dissociating completely:
LiA (s) → Li⁺ (aq) + A⁻ (aq) -----(eq 2)
The initial number of moles of A⁻ is given by:
nA⁻_init = 1 * 0.25 = 0.25
The number of moles of Hydrogen ions added is;
nH⁺ = 1 * (100/1000) = 0.1
Since H⁺ and A⁻ ions react in a 1:1 molar ratio, then;
Number of moles of A⁻ left is; nA⁻ = 0.25 - 0.1 = 0.15
While number of moles of H⁺ formed = 0.1 moles
Total moles of HA is;
nHA = 0.1 + 0.15
nHA = 0.25
For the formula for the acid dissociation constant, we can get [H⁺ (aq)] as;
[H⁺ (aq)] = K_a * [HA (aq)]/[A⁻ (aq)]
Plugging in the relevant values;
[H⁺ (aq)] = 6.5 * 10⁵ * (0.25/0.15)
[H⁺ (aq)] = 1.083 * 10⁻⁴
pH = -log[1.083 * 10⁻⁴]
pH = 3.96
Read more about PH of solution at; https://brainly.com/question/26424076