Respuesta :

$36 dollars. Hope this helps :)

Answer:36 dollars

Step-by-step explanation:

You divide the 72 oranges by 8. 72÷8=9. You then multiply 9×4 since he is selling them per bag. 9×4=36

Q&A Education