Respuesta :
Answer: $27.87
Explanation: if it is 1 by 2 you would multiply 1 x 2 and get 2 then multiply 13.87 x 2 to get 27.87 and it leaves you with $27.87
Explanation: if it is 1 by 2 you would multiply 1 x 2 and get 2 then multiply 13.87 x 2 to get 27.87 and it leaves you with $27.87
The cost of the chalkboard is $27.74
What is rectangle ?
A Rectangle is a four sided-polygon, having all the internal angles equal to 90 degrees. The two sides at each corner or vertex, meet at right angles.
According to the question
We have
Breadth of chalkboard = 1 meter
Length of chalkboard = 2 meter
Cost per square meter of chalkboard = $13.87
According to the question,
We know the area of rectangular chalkboard
= l × b
= 2 × 1
= 2 square meter
The cost of the chalkboard = $13.87 × 2
= $27.74
Hence, The cost of the chalkboard is $27.74 .
To learn more about rectangular chalkboard from here
https://brainly.com/question/15019502
#SPJ2