A yogurt company spends $1850 per day in fixed costs and $0.22 for each unit. Each container of yogurt sells for $1.25. Which function could you use to find the profit realized after selling x units of yogurt?


A) f(x) = 1.47x + 1850

B) f(x) = 0.22x + 1850

C) f(x) = 1.03x − 1850

D) f(x) = 1.25x − 1850

Q&A Education