A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 696.96 dollars on passes for 40 students and 4 teachers. The school also spends 377.20 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student?

Respuesta :

$25.27 were spent on a pass and lunch for each student.

Step-by-step explanation:

Total students = 40

Teachers = 4

Amount spent on passes for students and teachers = $696.96

Amount spent on one pass = [tex]\frac{Total\ amount\ spent}{No.\ of\ students\ and\ teachers}[/tex]

Amount spent on one pass = [tex]\frac{696.96}{40+4}=\frac{696.96}{44}[/tex]

Amount spent on one pass = [tex]\$15.84[/tex]

Amount spent of students' lunches = $377.20

Amount spent on one lunch = [tex]\frac{Total\ amount\ spent\ on\ lunches}{No.\ of\ students}[/tex]

Amount spent on one lunch = [tex]\frac{377.20}{40} = \$9.43[/tex]

Total spent on each student = Amount of one pass + amount of one lunch

[tex]Total\ spent\ on\ each\ student= 15.84+9.43 = \$25.27[/tex]

$25.27 were spent on a pass and lunch for each student.

Keywords: division, addition

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/11416224
  • brainly.com/question/11638377

#LearnwithBrainly

Q&A Education