Respuesta :

Answer:

if 8 loaves of bread costs $44.00 then 12 loaves will cost $66.00.

Step-by-step explanation:

you divide $44.00 by 8 which will give you $5.05 then you multiply $5.05 by 12.

Answer:

$66

Step-by-step explanation:

12 loaves of bread will cost $66

44÷8=5.50, that is the cost of one loaf

5.50x12=66

Q&A Education