Question 2 (1 point) Saved
Maggie purchased 8 pounds of ground beef for $18.00. Which of the following does
NOT represent the same price per pound?
10 pounds of ground beef for $22.50
4 pounds of ground beef for $9.00
5 pounds of ground beef for $11.50
O2 pounds of ground beef for $4.50

Please help me ?!!??!!?!!

Respuesta :

Answer: 5 pounds of ground beef for $11.50

Step-by-step explanation:

8 divided by $18.00

= $2.25

Then when you do that you go though and multiply each one

and when you get to answer C it does match.

hope this helps o_0

Answer:

Option C) 5 pounds of ground beef for $11.50 does not re[present the same price per pound.

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Maggie purchased 8 pounds of ground beef for $18.00.

Thus, cost for 1 pound of beef =

[tex]\displaystyle\frac{\text{Total Cost}}{\text{Amount of beef}} = \frac{18}{8} = \$2.25[/tex]

Price per pound = $2.25

Cost of 10 pounds of beef =

[tex]\text{Cost of 1 pound of beef}\times 10 = 2.25\times 10 = \$22.5[/tex]

Cost of 4 pounds of beef =

[tex]\text{Cost of 1 pound of beef}\times 4 = 2.25\times 4 = \$9[/tex]

Cost of 5 pounds of beef =

[tex]\text{Cost of 1 pound of beef}\times 5 = 2.25\times 5 = \$11.25[/tex]

Cost of 2 pounds of beef =

[tex]\text{Cost of 1 pound of beef}\times 2 = 2.25\times 2 = \$4.5[/tex]

Option C) 5 pounds of ground beef for $11.50 does not re[present the same price per pound.

According to $2.25 rate, 5 pounds of beef will cost $11.25 not $11.50.

Q&A Education