Respuesta :
Expression 2a + b represents the situation (total cost) of buying a apples and b bananas.
Solution:
Given that Daryl is buying apples and bananas.
He bought (a) pounds of apples that cost \$2 per pound.
He bought (b) pounds of bananas that cost \$1 per pound.
Need to write an expression which represents the situation.
Cost of 1 pound of apple = 2
\text { So cost of } a \text { pounds of apple }=a \mathrm{x} \text { Cost of } 1 \text { pound of apple }=a \mathrm{x} 2=2 a
Cost of 1 pound of banana =1
\text { So cost of } b \text { pounds of banana }=b \text { x Cost of } 1 \text { pound of banana }=b \times 1=b
Total cost of apples and banana = 2a + b
Hence, the required expression is 2a + b.
Answer: 2a+ 1b
Step-by-step explanation:
Hi to answer this question we have to write an expression with the information given.
The expression is equal to the product of the pounds of apples bought (a) and the price per pound (2) plus the product of the pounds of bananas bought (b) and the price per pound (1).
Mathematically speaking:
2a+ 1b
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.