Ava bought 92.8 ounces of tomatoes.
Tomatoes cost $1.30 per pound. There
are 16 ounces in 1 pound. How much did
Ava spend in all?

Respuesta :

Step-by-step explanation:

I would use a process called dimensional analysis. The problem provides you with 2 ratios: $1.30 = 1 lb & 16 Oz = 1 lb. You want your answer in terms of dollars.

Start with the term that has the desired unit.

Then, multiply by the ratio to cancel out the units.

Finally, you need to include the unit determining how much she bought.

[tex] \frac{1.30 \: dollars}{1 \: lb} \times \frac{1 \: lb}{16 \: oz} \times \frac{92.8 \: oz}{1} [/tex]

If you have an identical unit in the numerator & denominator, cancel them out. Finally multiply/divide the pieces to get $7.54

Q&A Education