Answer: After her purchases, the change in the amount of money that she had is $7.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of pounds of apple = 4
Cost per pounds = $2
Total cost of apple would be
[tex]2\times 4=\$8[/tex]
Number of heads of lettuce = 2
Cost of per lettuce = $1
So, Total cost of lettuce would be
[tex]2\times 1=\$2[/tex]
Total amount for apple and lettuce would be
[tex]\$8+\$2=\$10[/tex]
Amount for off = $3
So, it becomes
[tex]\$10-\$3=\$7[/tex]
Hence, after her purchases, the change in the amount of money that she had is $7.