Mrs. Simpson buys loaves of bread and quarts of milk each week at prices of $1 and 80 cents, respectively. At present she is buying these products in amounts such that the mar- ginal utilities from the last units purchased of the two prod- ucts are 80 and 70 utils, respectively. Is she buying the utility-maximizing combination of bread and milk? If not, how should she reallocate her expenditures between the two goods?

Q&A Education