Brand A has packed 24 pencils for 7.49. Brand B pack 28 pencils for 9.97. Find the unit price foe each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price

Respuesta :

The unit price of Brand A pencil is 0.312 and unit price of Brand B pencil is 0.356. Brand A pencil is better to buy based on unit price

Solution:

Given that  

Brand A has packed 24 pencils for 7.49

Brand B has packed 28 pencils for 9.97

Need to find the unit price of pencil for each brand.

For Brand A, price of 24 pencils = 7.49

So price of 1 pencil of brand A [tex]=\frac{7.49}{24}=0.312[/tex]

For Brand B, price of 28 pencils = 9.97

So price of 1 pencil of brand B [tex]=\frac{9.97}{28}=0.356[/tex]

As price if 1 pencil of brand A that is 0.312 is cheaper than 1 pencil of brand B that is 0.356

Hence good deal is to buy Brand A pencil

Q&A Education