The ratio table shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Complete the
table to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.
Pounds of
Tomatoes
Cost in
Dollars
14.​

Respuesta :

Answer:

1 tomato: $3.50

2 tomatoes: $7

3 tomatoes: $10.50

4 tomatoes: $14

Step-by-step explanation:

Ok, to start of if 4 tomatoes cost $14, that means 2 tomatoes cost $7. This probably means 1 tomato cost $3.50 and 3 tomatoes cost $10.50. Hope this helps!

The price of one pound of tomatoes is $ 3.5, the price of two pounds is $ 7, and the price of three pounds is $ 10.5.

Given that 4 pounds of tomatoes cost $ 14, to determine the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes, the following calculations must be performed:

  • 14/4 = 1 pound = 3.5
  • 14/4 x 2 = 2 pounds = 7
  • 14/4 x 3 = 3 pounds = 10.5

Therefore, the price of one pound of tomatoes is $ 3.5, the price of two pounds is $ 7, and the price of three pounds is $ 10.5.

Learn more in https://brainly.com/question/15533091

Ver imagen francocanacari
Q&A Education