16 pounds of Brand M cinnamon was made by combining 12 pounds of Indonesian cinnamon which cost $19 per pound with 4 pounds of die cinnamon which cost $11 per pound find the cost per pound of the mixture

Respuesta :

Answer:$17

Step-by-step explanation:

1 pound of Indonesian cinnamon costs $19

12 pounds of Indonesian cinnamon will cost $19 ×12 = $228

1 pound of die cinnamon costs $11

4 pounds of die cinnamon will cost $11 ×4 = $44

Combination of 12 pounds of Indonesian cinnamon with 4 pounds of die cinnamon gives 16 pounds of Brand M cinnamon

So cost of 16 pounds of Brand M cinnamon

= $228 +$44=$272

If 16 pounds of Brand M cinnamon cist $272

1 pound of of Brand M cinnamon will cost x

16×x = 272×1

x = 272/16 =$17

Cost per pound of the mixture = $17

Q&A Education