Ms.Yoshino went todo they mall forma 45 minutes. At the mall de went to a candy store and bought 5 2/3 lbs each of 12 types of candy. The price of each pound of candy was $8.50. How much pounds of candy did she buy altogether ?

Respuesta :

Answer:

The cost of total quantity of candy bought is $578  

Step-by-step explanation:

given in question as :

The quantity of candy bought = 5 [tex]\frac{2}{3}[/tex] =  [tex]\frac{17}{3}[/tex] lbs

The types of candy bought = 12

So the total number of candy bought = 12 × [tex]\frac{17{3}[/tex] lbs

Or, the total number of candy bought = 68 lbs

∵ 1 lbs = 1 pound

So, 68 lbs = 68 pound

As the price of 1 pound = $8.50

∴ The price of 68 pounds = $ 8.50 × 68 = $578

Hence the cost of total quantity of candy bought is $578   Answer

Q&A Education