- QUIZ DUE TODAY -
HELP MUCH APPRECIATED.

Jason paid $15.50 for 3 slices of pizza and 2 burgers. Susan paid $20 for 1 slice of pizza and 4 burgers. Write a system of equation and then determine the cost of each slice of pizza and the cost of each burger. - Do NOT give me the equation as your answer. ONLY the cost. -

Fill in the answer for the cost.

Each slice of pizza costs: $

Each burger costs: $


Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

$19.50

-$15.50=

$4.00

1slice of pizza and 1soda is $4

so 2slices of pizza and 2 sodas is $8

$15.50-$8=$7.50

Now you have 3 slices of pizza left

$7.50/3slices=$2.50

1slice of pizza is $2.50

Answer:

each burger costs : $4.50

each slice of pizza costs : $2

Step-by-step explanation:

3 slices of pizza + 2 burgers = $15.50 ➡ 3p + 2b = $15.50

1 slice of pizza + 4 burgers = $20➡ 1p + 4b = $20

multiply second equation by -3 then add both equations up

-3p - 12b + 3p + 2b = $15.50 - $60 ➡-10b = -$44.50

b = $4.50 now use this value in the second equation to find the price of pizza slice

1p + 4×4.50 = $20 ➡1p = $2

Q&A Education