MarriedwithKids MarriedwithKids 04-11-2019 Mathematics contestada The price of apples at three different stores is shown below. Store R sells apples for $1.20 per pound. Store S sells 4 pounds of apples for $5.00. Store T sells 3 pounds of apples for $3.48. Which of these is a true statement? @ Store R sells apples at the lowest rate. Store T sells apples at the lowest rate. © Store S charges a lower rate for apples than Store T. O Store T charges the same rate for apples as Store R.