Answer:
1) The cost per banana is 18 cents.
2) She traveled 1.2 miles each minute.
3) She can bake 145 cupcakes per hour.
4) 5 packs of cookies for 4$ would be a better buy.
5) Marcus averages more points per game.
Step-by-step explanation:
1) 1.45 ÷ 8 = 18.18125 or 18.20 but since it is cents it would just be 18.
2) 72 ÷ 60 = 1.2
3) 290 ÷ 2 = 145
4) 12 ÷ 10 = 1.2 // 5 ÷ 4 = 1.25. Since 1.25 is higher it would be a better buy.
5) 56 ÷ 4 = 14 // 144 ÷ 12 = 12. Since 14 is higher it means that he averages more points per game.