1. Jameson can buy 8 bananas for $1.45. What is the cost per banana?
2. Brielle traveled 72 miles in 60 minutes. How far did she travel each minute?
3. Regina can bake 290 cupcakes in 2 hours. How many cupcakes can she make per hour?
4. Which is the better buy? 12 packs of cookies for 10$ pr 5 packs of cookies for 4$?
5. Who averages more points per game? Marcus who scored 56 points in 4 games, or Jonah who scored 144 points in 12 games?

Respuesta :

Answer:

1) The cost per banana is 18 cents.

2) She traveled 1.2 miles each minute.

3) She can bake 145 cupcakes per hour.

4) 5 packs of cookies for 4$ would be a better buy.

5) Marcus averages more points per game.

Step-by-step explanation:

1) 1.45 ÷ 8 = 18.18125 or 18.20 but since it is cents it would just be 18.

2) 72 ÷ 60 = 1.2

3) 290 ÷ 2 = 145

4) 12 ÷ 10 = 1.2  //  5 ÷ 4 = 1.25. Since 1.25 is higher it would be a better buy.

5) 56 ÷ 4 = 14  //  144 ÷ 12 = 12. Since 14 is higher it means that he averages more points per game.

Q&A Education