Answer:
Cost of smaller box is $6.00 and cost of larger box is $18.00
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Let x be the cost of small boxes and y be the cost of larger fruit boxes.
Eric sold 25 small boxes and 14 large boxes for $402.00
This can be written in the form of expression:
[tex]25x + 14 y = 402[/tex]
Amanda sold 21 small boxes and 12 large boxes for $342.00
This can be interpreted with the expression:
[tex]21x + 12y = 342[/tex]
Now, we have two equations in two variables. Thus, solving these equations with the help of substitution method:
[tex]25x + 14(\frac{342 - 21x}{12}) = 402[/tex]
Solving this equation, we have x= 6.
Putting this value of x in any of the equation, we get,
[tex](21)(6) + 12y =342\\y = 18[/tex]
Therefore, cost of smaller box is $6.00 and cost of larger box is $18.00