Respuesta :
Answer:
4(29)+4(6)
Step-by-step explanation:
In short, there are 35 students multiplied by $4 per person so the total cost in meals would be $140.
4 + 29 + 6 = 39
4 + (26)(6) = 160
4(29 + 6) = 122
{4(29) + 4(6) = 140}
(I hope this helped!)
Answer:
4(29+6) and 4(29) + 4(6)
Step-by-step explanation:
$4 per person
29 students
and 6 chaperones
You would multiply by 4 to both numbers and the add them
so, 4(29+6) would look like this,
4(29+6)
116+24 which = 140
and 4(29) + 4(6) would look like this,
4(29) + 4(6)
116 + 24 which = 140, as well.