Matilda wants to buy some high-quality olive oil. She can buy a 2 L bottle for $50, or she can buy a 450 mL bottle for $14. In order to compare the prices, she needs to convert the volume of the second bottle to liters. How many liters of olive oil are in the smaller bottle?

Q&A Education