Respuesta :
Answer:
Nicholas bought 1.8 lbs, and Jane bought 3lbs.
Step-by-step explanation:
Divide the total amount by how much it is per pound, so 8.10 divided by 4.50 = 1.8 and 9.75 divided by 3.25= 3
Answer:
Nicholas has purchased 1.8 pounds of pixie sticks.
Jane has purchased 3.0 pounds of Jolly ranchers.
Step-by-step explanation:
Cost of 1 pounds of pixie sticks = $4.50
Let the number of pixie sticks = x
Total money spend on x pounds of pixie sticks = $8.10
[tex]\$4.50\times x=\$8.10[/tex]
[tex]x=\frac{\$8.10}{\$4.50}=1.8 pounds[/tex]
Nicholas has purchased 1.8 pounds of pixie sticks.
Cost of 1 pounds of Jolly ranchers = $3.25
Let the number of Jolly ranchers = y
Total money spend on y pounds of Jolly ranchers = $9.75
[tex]\$3.25\times y=\$9.75[/tex]
[tex]x=\frac{\$9.75}{\$3.25}=3.0 pounds[/tex]
Jane has purchased 3.0 pounds of Jolly ranchers.