If Nicholas spends $8.10 on pixie sticks how many pounds did he purchase. Pixie sticks $4.50 per pound show word. Jane measure $9.75 worth of jolly ranchers how many pounds did she buy Jolly ranchers $3.25per pound

Respuesta :

Answer:

Nicholas bought 1.8 lbs, and Jane bought 3lbs.

Step-by-step explanation:

Divide the total amount by how much it is per pound, so 8.10 divided by 4.50 = 1.8 and 9.75 divided by 3.25= 3

Answer:

Nicholas has purchased 1.8 pounds of pixie sticks.

Jane has purchased 3.0 pounds of Jolly ranchers.

Step-by-step explanation:

Cost of 1 pounds of pixie sticks = $4.50

Let the number of pixie sticks = x

Total  money spend on x pounds of pixie sticks = $8.10

[tex]\$4.50\times x=\$8.10[/tex]

[tex]x=\frac{\$8.10}{\$4.50}=1.8 pounds[/tex]

Nicholas has purchased 1.8 pounds of pixie sticks.

Cost of 1 pounds of Jolly ranchers = $3.25

Let the number of Jolly ranchers = y

Total  money spend on y pounds of Jolly ranchers = $9.75

[tex]\$3.25\times y=\$9.75[/tex]

[tex]x=\frac{\$9.75}{\$3.25}=3.0 pounds[/tex]

Jane has purchased 3.0 pounds of Jolly ranchers.

Q&A Education