For a fundraiser, the seventh grade class sells 45 submarine sandwiches. They collect a total of $150.75. What is the cost per submarine sandwiches

Respuesta :

Answer: $3.35 each

Step-by-step explanation:

$150.75 divided by 45= $3.35

Answer:

The price of each submarine sandwiches is [tex]3.35 \frac{dollars}{submarine}[/tex]

Step-by-step explanation:

Using the following expression:

[tex]Unit(Cost)=\frac{Price(Total)}{amoun(units)}[/tex]

Substituting in the equation:

[tex]Unit(Cost)=\frac{150.75}{45} =3.35 \frac{dollars}{submarine}[/tex]

Q&A Education