kayleigh is pucharsing organic carrots for her pet rabbit.The store has a 5 pound bag for $9.45 for an 8 for $13.68 Which bag would be the better buy overall​
Step-by-step explanation: you divide 9.45 by 5 and you get the unit rate of 1.89 and then you divide 13.68 by 8 and you get the unit rate of 1.71 which means the 8 pound bag is cheaper.