Respuesta :
Answer:
6 pounds of potatoes = $9
3 pounds of onions = $9
The onions cost $3 per pound
and the potatoes cost $1.50 per pound
Step-by-step explanation:
Answer:
Unit price of potatoes = $1.50.
Unit price of onions - $3.
Step-by-step explanation:
The system of equations is
6p + 3n = 18
n = 2p
Substitute n = 2p in the first equation:
6p + 3(2p) = 18
6p + 6p = 18
12p= 18
p = 18/12 = $1.50 .
Now plug p = 1.50 into the second equation:
n = 2*1.50 = $3.