At a grocery store, blue berries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmers market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. Their are 16 ounces in one pound. Witch statement is true

Respuesta :

Answer: Grocery store

Step-by-step explanation:

I dont really get the question but i will do my best

If you buy two packs of blue berry at the store it would be $5.60 and it would be 16 pounds. the farm would be $8.40 for 28 ounces or 1 pound and 12 ounces

(are you trying to get 16 ounces?)

Q&A Education