Mrs. McIntyre needs to buy pencils and erasers for her math class. The store is selling a box of pencils for $2 and a box of erasers for $1. She needs to buy four times as many pencils as erasers. If she can only spend $18, how many boxes of each will she buy?

Q&A Education