Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

The existence of a unit rate implies that you have TWO variables.  Here you list only one:  $.

If you pay $2.98 for 6 units of something, such as pieces of fruit, then the unit rate would be:

$2.98

----------------------- = $0.50/piece

6 pieces of fruit

Q&A Education