nonya91
contestada

The table below shows the price for different numbers of notebook:


Number of Notebooks Price (in $)
2 12
3 18
4
5 30


What price should 4 notebooks cost if the relationship represented is proportional?
Please HELPPP!! I WILL GIVE BRANLIEST!!!!

Respuesta :

So if 2 notebooks cost 12 divide that
12/2 =6 $ each
So to check if its true the 3notebooksx $6 dollars each should =$18 for 3 notebooks
5 notebooks at $6 each = $30 for 5 notebooks
so What is 4notebooks x$6 each ? =4x6 = $24 for 4 notebooks

Answer:

c

Step-by-step explanation:

i took the test and got it right sir

Q&A Education