Respuesta :

4 pairs of pants for $18.

Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:

18 / 4 = 4.50 per pair.


Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:

27 / 4.5 = 6

6 pairs of pants can be cleaned for $27.

Q&A Education