A deli charges the same price, $5.50, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, P, that the deli charged for the sandwiches?
a- n/5.50=p
b-5.50n=p
c-5.50/n=p
d-5.50+n=p

Q&A Education