Respuesta :
Answer:
$8.95
Step-by-step explanation:
1) subtract 1.25 from 28.10.
2) divide that number by three.
Answer:
$8.95 per yard
Step-by-step explanation:
$28.10 - $1.25 = $26.85 which was the total cost of the material, then divide
$26.85 / 3 = $8.95 which is the cost per yard.