Respuesta :

Answer:

$6.29

Step-by-step explanation:

18.87 divided by 3 is $6.29

Answer:

$6.29 per pair

Step-by-step explanation:

To find the unit price for a pair of socks, we take the total price and divide by the number of pairs of socks

unit price = total cost/ number of pairs

               = $18.87/ 3

               =$6.29 per pair

Q&A Education