Respuesta :
Answer:
$7.50
Step-by-step explanation:
12 divided by 18 is $1.50 per can of nut.
Then you just multiply 5 by 1.50 that will get you $7.50.
$7.50
If you express this as a ratio, 12/18, you can simplify it to 2/3.
This means that 2 cans cost $3.
So, if you want to buy 5 cans, you would spend $7.50.
Let me know if you need clarification!
If you express this as a ratio, 12/18, you can simplify it to 2/3.
This means that 2 cans cost $3.
So, if you want to buy 5 cans, you would spend $7.50.
Let me know if you need clarification!