Respuesta :
if you do 5 divide by 4 then you can find what 1$ would be worth so ie.
5 divide by 4 is 1.25 which means that for 1$ you could buy 1.25 ounces
5 divide by 4 is 1.25 which means that for 1$ you could buy 1.25 ounces
Answer:
x= 1 1/4 ounces
Step-by-step explanation:
We can use a proportion to solve this problem. Put the cost over the number of ounces.
$4 $1
---------- = ---------------
5 ounces x ounces
Using cross products
4x =1*5
Divide each side by 4
x =5/4
x= 1 1/4 ounces