Answer:
Part 1) [tex]4\frac{\$}{pint}[/tex]
Part 2) [tex]\frac{1}{4}\ pint[/tex]
Part 3) [tex]5\ pints[/tex]
Part 4) [tex]\$32[/tex]
Step-by-step explanation:
Part 1) What is the cost per pint?
Divide [tex]\$12[/tex] by [tex]3\ pints[/tex]
so
[tex]\frac{12}{3}\frac{\$}{pints} =4\frac{\$}{pint}[/tex]
Part 2) How many pints do you get per dollar?
By proportion
[tex]\frac{4}{1}\frac{\$}{pint} =\frac{1}{x}\frac{\$}{pints}\\ \\x=\frac{1}{4}\ pint[/tex]
Part 3) At this rate, how many pints can you afford for [tex]\$20[/tex]?
By proportion
[tex]\frac{4}{1}\frac{\$}{pint} =\frac{20}{x}\frac{\$}{pints}\\ \\x=\frac{20}{4}=5\ pints[/tex]
Part 4) At this rate, how much will [tex]8[/tex] pints of raspberries cost
By proportion
[tex]\frac{4}{1}\frac{\$}{pint} =\frac{x}{8}\frac{\$}{pints}\\ \\x=8*4\\ \\x=\$32[/tex]