Respuesta :
Divide 9.85 by 5 to get the cost of one, and that is 1.97. Then mutiply 1.97 by 7 to get the cost of 7 of them, and that is 13.79. So the answer is 13.79. Hope this helps.
Cost of one light bulb: $1.97
I found this my dividing 9.85 by 5. Next we need to multiply 1.97 by 7 to get 13.79.
Answer: 7 light bulbs cost $13.79'
Hope this helps
:)
I found this my dividing 9.85 by 5. Next we need to multiply 1.97 by 7 to get 13.79.
Answer: 7 light bulbs cost $13.79'
Hope this helps
:)