A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2,023. Write an equation you can use to find the number of uniforms the school purchased

Respuesta :

Equation:
Total cost = fixed costs + variable costs
2023 = 548 + 29.50x

Solution:
2023 - 548 = 29.50x
(2023 - 548)/29.50 = x
50 = x
Q&A Education