Find both unit rates. $96.88 for 8 pizzas A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar B. 12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza C. $96.88/pizza and about 8 pizza/dollar D. 8 pizza/dollar and about $96.88/pizza Question Resources

Respuesta :

Neuron
If you would like to find both unit rates, you can calculate this using the following steps:

$96.88 ... 8 pizzas
$x = ? ... 1 pizza

96.88 * 1 = 8 * x
96.88 = 8 * x      /8
x = 96.88 / 8
x = $12.11


$96.88 ... 8 pizzas
$1 ... y pizza = ?

96.88 * y = 8 * 1
96.88 * y = 8      /96.88
y = 8 / 96.88
y = 0.08 pizza

The correct result would be A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar.

Answer:

Your answer will be A.

$12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar

Q&A Education