Respuesta :
Answer:
36 laps can the customer rive for $8 .
Step-by-step explanation:
As given
A costumer at a raceway can drive 54 laps around the track for $12.
I.e
54 laps cost = $12
Now calculate laps for $1.
[tex]\$1 = \frac{54}{12}\ laps[/tex]
[tex]\$1 = 4.5\ laps[/tex]
The number of laps customer rive $8 = 4.5 × 8
= 36 laps
Therefore 36 laps can the customer rive for $8 .
Answer:
36 laps can the customer drive for $8
Step-by-step explanation:
Unit rate defined as rates are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 4 miles per hour, they are called unit rates.
As per the given statement; A costumer at a raceway can drive 54 laps around the track for 12$.
⇒ for $12 a costumer drive 54 laps around the track.
unit rate per dollar = [tex]\frac{\54}{12} = 4.5 laps[/tex]
To find how many laps can costumer drive for $ 8
Number of laps = [tex]unit rate \times \$ 8[/tex]
Number of laps for $8 = [tex]4.5 \times 8 = 36[/tex] laps
therefore, 36 laps can the customer drive for $8