Abby can buy an 8 pound bag of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38 which is the better buy
Answer:
the 8 pound bag
Step-by-step explanation:
multiply 5.38 by two since its a 4 pound bag to get $10.76 which is more than $7.40
hope this helps!